Wyszukiwarka Google

Wyszukiwarki internetowe to niezbędne wyposażenie każdego komputera, ponieważ to dzięki nim użytkownik może swobodnie poruszać się po stronach on Line nie tracąc przy tym zbędnego czasu. Na rynku komputerowym i internetowym istnieje kilkanaście różnych wyszukiwarek, w tym jedna z najczęściej wybieranych wyszukiwarka Google. Powstała ona w Stanach Zjednoczonych, jako program katalogujący i indeksujące strony WWW, aby w szybki sposób podać użytkownikowi potrzebne informacje w 1998 roku. Wyszukiwarka została stworzona przez studentów: Larry Page i Siergiej Brin, którzy stworzyli nowy system przeszukiwania Internetu.

Pochodzenie nazwy Google wiąże się z symbolami matematycznymi 10100, które oznacza objęcie swym działaniem jak największej ilości stron internetowych. Poprzez lata wyszukiwarka Google została udoskonalona i do podstawowych jej funkcji dodano nowe, które miały ułatwić szukanie informacji w Internecie. Tak, więc użytkownik może szukać potrzebnych plików w zakładce wideo, mapa, grafika, wiadomości, aplikacje, gmail, przeglądarka Google Chrome.

Takie udoskonalanie wyszukiwarki sprawia, że niezmiennie od kilku lat Google jest w czołówce wyszukiwarek, a jej założyciele są miliarderami, pomimo, ze wszystkie narzędzia Google są dostępne nieodpłatnie. Google działa na podstawie niezwykłego algorytmu matematycznego, mianowicie na zasadach tak zwanego „PageRank”.

Algorytm ten indeksuje strony od 0 do 10, na założeniach linków zwrotnych i tak je pokazuje. Natomiast silnikiem Google stał się system odnoszenia się strony A do strony B, z tym, że strona A oddaje na stronę B głos. Głównym hasłem przewodnim Google było „Nie bądź zły”. Obecnie większość zarobionych pieniędzy firma Google przeznacza na inwestycje, które mają na celu dalszy rozwój wyszukiwarki i firmy.

Wyszukiwarka Google jest praktycznie udostępniana w każdym języku, przez co jest dostępna w każdym kraju. Warto zauważyć, że wyszukiwarka Google pokazuje osobno reklamy, a osobno strony, które wyszukało, przez co użytkownik ma wpływ na to czy ogląda reklamy. Obecnie w Google trwają pracę nad stworzeniem systemu operacyjnego.