Wyszukiwarki internetowe

W celu łatwego poruszania się po coraz większych obszarach Internetu powstały wyszukiwarki internetowe. Są to programy bądź całe strony internetowe, które w szybki sposób znajdują dla użytkownika potrzebne informacje. Definicje wyszukiwarki można ogólnie zastosować do oprogramowania, które indeksuje oraz szuka informacji w Internecie lub do oprogramowania, które działa z interfejsem ze stronami WWW internauty.

Każda wyszukiwarka internetowa posiada własny indywidualny algorytm, który jest tajemnicą i który pomaga w selekcjonowaniu oraz klasyfikacji stron WWW. Taki algorytm odpowiada za kolejność pokazywania stron, dlatego w każdej wyszukiwarce strony będą pojawiać się w różnej kolejności. Jednak zazwyczaj każda wyszukiwarka oprócz indywidualnego algorytmu posiada elementy wspólne takie jak pajączka (program, który odpowiada za „przeczytanie” zleconego mu przez użytkownika zadania), program wyszukujący oraz indeks i bazę danych.

Wyszukiwarki internetowe dzielą się na kilka kategorii, które w łatwy sposób pomagają gromadzić i przetwarzać informacje. Można, więc wyróżnić wyszukiwarki, które działają na podstawie aukcji miejsc (wyszukiwarka działa na zasadach aukcji, czyli strona, która więcej zapłaci jest pokazywana najpierw), na analizie topologii miejsc (tutaj szuka się na podstawie liczby łączy na stronie, które są związane z daną frazą bądź danym tematem) oraz oparte na analizie treści strony (tutaj szuka się na podstawie liczby słów kluczowych, które są w danym tekście).

Na rynku działa bardzo wiele wyszukiwarek internetowych, które pomagają wyszukiwać internaucie potrzebne teksty, jedne są darmowe, a inne są odpłatne. Jednak tylko dzięki wyszukiwarkom internetowym można bez problemu poruszać się po Internecie. Warto zauważyć, ze cechami charakterystycznymi obu kategorii wyszukiwarek jest wysoki poziom bezpieczeństwa oraz szybkość działania, co jest istotne.

Dodatkowo każda praktycznie wyszukiwarka internetowa posiada uzupełniające elementy, które przyczyniają się do zwiększenia atrakcyjności danej przeglądarki. Takie elementy pozwalają w szybki sposób przeszukać internet pod względem grafiki, video, map czy też wiadomości. Wśród najpopularniejszych przeglądarek internetowych wyróżnia się Google, Chrome, Firefox, Opera.